Gipsz, kerámiapor, beton - minden, amit tudni kell az anyagokról

Leginkább a figuráim 3 különböző anyagból készülnek. Ennek kiválasztása függ a forma bonyolultságától, illetve a tömörségétől. Egy-egy termék árát leginkább az határozza meg, hogy melyiket használtam a figura elkészítéséhez.

Gipsz: a legközkedveltebb anyag az alkotók körében, az ára és a könnyen használhatósága miatt. Nagy előnye, hogy bizonyos márkájú gipsz 12 perc alatt megköt, így egy-egy öntőformából egy nap alatt nagyobb mennyiséget is el lehet készíteni. A végeredmény egy könnyű, fehér termék, amely jól festhető, lakkozható. 1-2 nap alatt kiszárad. Hátránya, hogy könnyen törik, bonyolultabb formáknál nagyon kell vigyázni vele. Tömörebb formáknál viszont gond nélkül használható.


Gipszből készült nyuszik

Kerámiapor: erősebb anyag a gipsznél, bár nem törhetetlen. Bonyolultabb formáknál sokkal stabilabb végeredményt nyújt, árban is jóval drágább, mint a gipsz vagy a beton. Kötési ideje 30-60 perc (hőmérséklettől függ), tehát egy nap kevesebb darabszámban lehet belőle önteni, mint a gipszből. Száradás után - ami a forma nagyságától is függ, 1-2 nap - szépen festhető és lakkozható. 


A csigatündérek kerámiaporból készülnek


Beton: nagyon sokféle betont lehet kapni manapság, hisz van külön hobbibeton, ékszerbeton. Előnyük, hogy már bekeverhető minden előmunka nélkül, hátrányuk viszont a kisebb kiszerelés és az, hogy így drágábban kapható. Én bizonyos termékek készítésénél rendes betont használok, amelynek a szemcsemérete maximum 8mm, és formától függően szárad. Különleges hatást ad, bár nem hibátlan anyag, hisz a végeredményben előfordulhatnak kis lyukacskák. Ebben viszont az a szép, hogy így retro hatást kölcsönöz. A beton ebben a formában nem törhetetlen, főleg ékszer készítésnél kell figyelni. Ékszerekhez finomítani kell a beton állagát, át kell szitálni ideális szemcseméretre. Ez igaz a bonyolultabb formák öntésére is. Nagyon sok idő kell ahhoz, hogy kitapasztaljuk, mihez melyik szemcseméret az ideális választás. Száradás után a beton minden gond nélkül festhető, dekupázsolható. Nagy előnye, hogy időjárás álló, tehát kültéren is bátran elhelyezhető a belőle öntött termék. Hátránya, hogy bizonyos formákból naponta 1-2 darab önthető, amely kb 2 nap alatt szárad ki.

Beton kaspó dekupázs technikával díszítve

Mindhárom öntési technikánál közös, hogy kis lyukacskák jelennek meg, a buborékoknak köszönhetően. Ez - ha olyan helyen van - csiszolással természetesen javítható, így majdnem tökéletes végeredményt kapunk.


Következő alkalommal bemutatom a többi technikát is, amellyel a termékeimet készítem. Addig is minden munkám megtekinthető és vásárolható facebook oldalamon: 

https://www.facebook.com/barbiarthome

Megjegyzések